وکیل دعاوی ملکی

باتوجه به پیچیدگی های زندگی در جوامع امروزی و نیاز بشر به مراودات و معاملات مالی و ملکی و مسائل و پیامدهای حقوقی ناشی از آن، داشتن یک وکیل دعاوی ملکی نیازی غیرقابل انکار است.

این وکیل می بایست نسبت به کلیه دعاوی این چنینی علی الخصوص دعاوی اموال غیر منقول (دعاوی زمین، املاک و مستغلات) دارای آگاهی، تخصص و تجربه های متعدد و عمده باشد. به همین دلیل زمانی که شما در خصوص مسائل ملکی که مباحثی بسیار پیچیده و گسترده است، یک وکیل متخصص ملکی در اصفهان بیش از پیش نیاز می شود.

واضح و مبرهن است، زمانی که به مسائل حقوقی و موارد قانونی دعاوی ملکی آشنایی نداشته باشیم، طرح دعوی اشتباه و صرف میلیون ها تومان هزینه ی دادرسی و … با شکست مواجه خواهد شد و تبعات و زیان های مادی و معنوی بسیار خواهد داشت.

اهمیت وکیل دعاوی ملکی در اصفهان

شهر اصفهان با تاریخچه بلند در امور ملکی و معاملات املاک متنوع، محل انجام تعداد زیادی معامله ملکی است. این معاملات ممکن است به دلیل پیچیدگی‌های حقوقی، مسائل مرتبط با مالیات، مشکلات ناشی از وراثت و تقسیم اراضی، نیازمند دانش و تخصص حقوقی باشند. به همین دلیل، وکیلان ملکی در اصفهان نقش بسیار مهمی در ارائه خدمات حقوقی مرتبط با املاک دارند.

تعریف دعاوی ملکی و ماهیت آن

دعاوی به دو نوع عمده ی دعاوی حقوقی و کیفری تقسیم می شوند. در خصوص دعاوی مربوط به املاک و مستغلات، برحسب موضوعات پیرامون، دعاوی با موضوعات ذیل قابلیت طرح در محاکم را خواهند داشت؛

1. الزام به اخذ پایان کار

2. الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی

3. الزام به تنظیم سند رسمی

4. الزام به ایفای تعهد

5. نخلیه املاک

6. درخواست سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت

7. اثبات مالکیت

8. اثبات وقوع بیع

9. خلع ید

10. تصرف عدوانی و رفع آن

11. دعاوی ممانعت و مزاحمت از حق

12. دعاوی تعیین و تحدید حدود

13. فروش مال غیر

14. تجویز انتقال منافع ملکی

15. مطالبه وجه التزام در قراردادها

16. دعاوی فسخ و تایید قراردادها

وکیل دعاوی ملکی کیست؟

وکیل دعاوی ملکی، شخصی است که در رشته حقوق تحصیل کرده و پس از فارغ التحصیلی با اخذ مدرک لیسانس مبادرت به انجام آزمون وکالت می نماید. و پس از قبولی در آزمون کارورزی وکالت و قبول در آزمون های متعدد علمی به شغل شریف وکالت نائل می آید

وکیل دعاوی ملکی علی رغم داشتن مهارت و دانش در تمامی شاخه های حقوقی، به دلیل کسب دانش تخصصی و داشتن سالها تجربه در امور مربوط به پرونده های دعاوی ملکی دارای تخصص و تعهد کافی است.

وکیل دعاوی ملکی کیست؟

ویژگی های وکیل دعاوی ملکی

وکیل متبحر و متخصص ملکی می بایست دارای شاخصه هایی باشد که صاحبان املاک و مستغلات بتوانند با خیالی راحت مسائل و مشکلات پرونده ها و دهاوی ملکی خود را به ایشان بسپارند.

وکیل خبره ملکی کسی است که علاوه بر داشتن تخصص در امور محوله ملکی دارای تجربه کافی نیز باشد. امروزه باتوجه به تعدد مشکلات مردم در زمینه امور ملکی و ابعاد مختلف مشکلات منحصر به فرد، می بایست وکیل ملکی، تجربه کافی در امور محوله را داشته باشد. بدین صورت که در سوابق ایشان پرونده های متعدد ملکر با انواع و اقسام موضوعات وجود داشته باشد.

تعهد، وقت شناسی، رعایت آداب و حفظ شئون وکالت و در دسترس بودن ایشان نیز از جمله موارد بسیار مهم در انتخاب وکیل ملکی است.

وظایف وکیل ملکی در اصفهان

  1. تنظیم صحیح و درست دادخواست ها و لوایح

وکیل معتبر ملکی با درک صحیح از قوانین و موضوعات و با احاطه به کلیه قوانین و مقررات، مبادرت به تنظیم دادخواست و لوایح می نماید. با عنایت به اینکه تنظیم انواع دادخواست و لوایح مستلزم رعایت قواعد خاص آئین دادرسی و لحاظ مسائل شکلی و ماهوی است. طرز صحیح و اصولی نگارش چنین مواردی، دادرسی صحیح و متعاقبا صدور رای به نفع موکلین را تضمین می تماید.

  1. شرکت در جلسات دادرسی و تدارک دفاع از موکل

براساس قانون، وکیل مکلف به حضور در جلسه دادرسی ای که به او دعوت و ابلاغ گردیده است، می باشد.

قانونگذار در ماده 94 قانون آئین دادرسی مدنی تصریح نموده که هریک از اصحاب دعوا می توانند به جای خود وکیل به دادگاه معرفی نمایند و وکیل ملکی در اصفهان، با شرکت در جلسات و ایراد دفاعیات منطبق بر مواد قانونی و بر پایه استدلال صحیح، حقوق موکل خود را تضمین می نماید.

  1. اجرای رای

از دیگر وظایف وکیل متخصص ملکی در اصفهان، اجرای رای می باشد.

پس از صدور رای مقتضی له موکل و همزمان با تقاضای صدور اجرائیه، وکیل ملکی موارد مربوط به اجرای رای، من جمله ابلاغ اجرائیه به محکوم علیه، تقاضای اجرای مزایده، اعمال و صدور حکم جلب، تقاضای صدور توقیف اموال محکوم علیه و غیره را تا کسب حصول نتیجه نهایی پیگیری و دنبال می کنند. همچنین وکیل ملکی در پرونده هایی که مستلزم طرح پیگیری در محاکم غیر دادگستری از جمله ادارات ثبت، شهرداری ها، کمیسیون های مالیاتی، دیوان عدالت اداری و غیره می باشد، با اخذ وکالت از موکل خود، موارد خواسته شده را به نحو احسن و تا حصول نتیجه پیگیری می نماید.

علاوه بر آن، برگزاری مستمر جلسه با موکل و ارائه گزارش به ایشان نیز از حمله وظایف وکیل ملکی در اصفهان می باشد.

دادگاه صالح جهت طرح دعاوی ملکی

براساس قواعد منصوص و مصّرحه قانونی دادگاه صالح در دعاوی حقوق ملکی “محل وقوع مال” و در دعاوی کیفری ملکی “محل وقوع جرم” می باشد. بسیار دیده شده که افراد به دلیل عدم اطلاع از موارد مربوط به دادکاه صالح، با طرح دعوی در دادگاه غیرصالح با صرف هزینه و وقت با صدور قرار عدم صلاحیت و با رد دعوی مواجه شده اند. در اینجاست که وکیل معتبر ملکی با درک و تشخیص صحیح در موارد این چنینی، دادرسی اصولی و اعاده حق را برای شما تضمین می نماید.

مدت زمان رسیدگی به دعاوی ملکی

در این خصوص پس از ارائه مشاوره های لازم به موکل درباره ماهیت پرونده و بیان مطالب و مشکلات پیش رو، وکیل ملکی می تواند بصورت تقریبی شما را از زمان بر بودن پروسه رسیدگی به پرونده شما در محاکم آگاه مطلع نماید.

واضح و بدیهی است که تعیین اوقات دادرسی و مواعد پیش بینی شده در قانون، خارج از عهده و توان وکیل ملکی می باشد. به تعبیری دیگر، اوقات دادرسی و زمان لازم برای به نتیجه رسیدن پرونده شما به عوامل گوناگونی همچون؛ تعدد پرونده در محاکم، ارائه مدارک طرفین، ارجاعات به کارشناس دادگستری، تعداد جلسات برگزاری دادگاه و … بستگی دارد.

حق الوکاله وکیل دعاوی ملکی در اصفهان

مبلغ حق الوکاله در پرونده های ملکی به مجموعه عواملی مختلفی بستگی دارد. این مبلغ با عنایت به موضوعات مورد پیگیری توسط وکیل ملکی در اصفهان، پیچیدگی زمان صرف شده و تجربه و تخصص وکیل ملکی متفاوت است.

همچنین طرح پرونده در مراحل مختلف دادگاه من جمله مرحله بررسی، تجدید نظر، دیوان عالی کشور و … در میزان مبلغ حق الوکاله موثر است. لازم به ذکر است که حق الوکاله، جز موارد مصرحه قانونی تابع قاعده ی خاصی نیست و براساس توافق طرفین تضمین میگردد.

وکیل ملکی در اصفهان با ثبت قرارداد الکترونیک وکالت که چندسالی است اجرا میگردد، توافقات مالی خود را با موکل مکتوب و تضمین می کند.

باتوجه به دغدغه های موکلین در خصوص پرداخت حق الوکاله و جهت لزوم حفظ شان و حقوق موکل و ارباب رجوع، در تمامی زمینه ها از جمله پرداخت حق الوکاله، موسسه وکالت محمود پریسوز به عنوان یکی از مجرب ترین وکلای ملکی در شهر اصفهان، تمهیدات ویژه ای را برای موکلین محترم در نظر دارد.